Motivasyon Kartları

Aristotle Onassis Diyor Ki;

Ekleyen Gizem

”En karanlık anlarımızda ışığı görmek için odaklanmak zorundayız!”

Aristotle Onassis Kimdir?

20 Ocak 1906 tarihinde İzmir Karataş’ta doğan Onassis, Yunan asıllıdır. Aslen Kapadokya’dan gelen ailes,nin yakınlarının bir diğer soyadı da Konyalidis’ti. Bu soyaddan Onassis’in ailesinde Konyalı olduğunu görmek de mümkündür.

16 Yaşındayken 4 Farklı Dil Konuşuyordu

Onassis, 16 yaşlarındayken 4 farklı dili akıcı bir şekilde konuşabilmesiyle dikkatleri özellikle üzerine çekiyordu. 20. yüzyılın başlarında babası onu Arjantin‘e gönderince Onassis,  Buenos Aires‘teki United River PIate TeIephone Co.’ya gececi santral memuru olarak işe girdi. Aynı zamanda babasının da yardımı ile Türkiye’den tütün ticaretine başladı.

Arjantin’de İthal Doğu Tütünleri

Aristotle Onassis, kısa zamanda finansal olarak oldukça iyi bir konuma geldi. Daha sonra Arjantin‘de ithal Doğu tütünlerinin kullanımını yüzde 10’dan 35’e yükseltince diğer işlerini bırakarak sadece tütün işine odaklanmaya başladı.

Asıl Gelirin Gemi Taşımacılığında Olduğunu Düşündü

İthalat esnasında gördü ki asıl gelir gemi taşımacılığındaydı ve o da deniz aşırı ülkelere sefer yapmak üzere gemiler satın aldı. ABD‘ye göç etti. 1931 yılında daha 25 yaşında iken iş hayatındaki başarılar onu milyon dolarlık servet sahibi yaptı. Yıl 1936 olduğunda ise İsveç‘te petrol tankerleri yaptırmaya başladı.

II. Dünya Savaşı Sonrası

II. Dünya Savaşı sonrasında 1945 yılında yeniden çok büyük bir tanker filosu oluşturdu. O esnada ortaklık yaptığı dönemin en zengin Yunan Armatörü’nün kızıyla 1946 yılında evlendi. 1950 yılına geldiğinde artık filosu çok daha büyümüş durumdaydı.

Olympic Airways Havacılık Şirketi’ni Kurdu

Aristotle Onassis, 1956 yılında Olympic Airways havacılık şirketi’ni kurdu. Olympic Air havayolu şirket, 1975 yılında yunan devletine hibe edildi.  Öldüğünde tahminlere göre 500 milyon ABD Doları’nı aşan bir serveti vardı. Aristotle Onassis, servetinin %55’ini hayatta olan kızı Christina’ya, geri kalan %45’i ise 25 yaşında hayatını kaybeden oğlu Alexander adına açılacak olan vakıfa bıraktı.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak