İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Apple Kan Basıncı Ölçen Sistem Geliştiriyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kaç adım attınız, kaç kalori yaktınız gibi sorulara cevap veren uygulama ve cihazlardan sonra şimdi apple farklı bir alana sağlık sektörüne yönelmiş gibi görünüyor. Ayrıntılar yazıda…

Hipertansiyon İçin Geliştirilecek

Fast Company’nin geçtiğimiz zamanlardaki açıklamasına göre, bu konuda patent bile alındı. Hatta uzmanlara göre de, hipertansiyon ve kan basıncının ölçümü de aynı cihazdan sağlanabilecek. Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre ise, her 3 yetişkin Amerikalıdan birinin hipertansiyonu olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu cihaz hayat kurtarıcı olacak gibi görünüyor.

Kan Basıncı Ölçme Sistemi

Kan basıncı ölçme sistemi adı verilen bu sistem içerisinde temel olarak basınç sensörü, genişletilebilir hücre içeren bir kısım bulunacak. Bu cihazın ve sistemin zaman içerisinde geliştirileceği ifade edilirken bu adımla Apple’ın sağlık sektöründe çok daha fazla adını duyurmak istediği de ifade ediliyor.

2004’te HealthKit Duyuruldu

Apple’ın ilk sağlık atılımı bu değil. 2004 yılında da Apple HealthKit adını verdiği bir sistem duyurmuştu. Bu yılın yani 2018’in başlarında ise 12 önemli sağlık kuruluşuyla, sağlık verilerinin iOS sisteminde kaydı ile ilgili görüşmeler yapmıştı. İlerleyen vadede sağlık sektöründe adımlarını hızlandıracak gibi görünüyor.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak