İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Sanal Gerçeklik, Antik Sistin Şapeli’ni Korumaya Yardımcı Olabilir!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Sanal gerçeklik, bu sefer Kraliçe Nefertari için inşa edilen antik mezarın korunması için yardımcı olabilir. Bu mezarın en dikkat çekici, ve turistler tarafından merak edilen özelliği ise İtalya’daki Sistine Şapeli ile karşılaştırılan güzellikteki duvar resimleri.

Yaklaşık 3,250 Yıl Önce İnşa Edildi

Yaklaşık 3,250 yıl kadar önce Kraliçe Nefertari için inşa edilen bu mezara günümüzde çok az kişilik gruplarda ziyarette bulunabiliyor. Bunun sebebi ise eşsiz güzellikteki duvar resimlerinin korunabilmesi.

1986-1992 Yılları Arasında Restore Edildi

Kireçlenme, bakteri ve mantar yüzünden zarar gören bu mezar, 1986-1992 yılları arasında restore edildi. Restorasyon işleminden sonra, uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda bu mezar tarihin de yaşatılması ve bu tarihe şahit olunması için küçük turist grupları için ziyarete yüksek bir ücret ödenecek şekilde açıldı. Öyle ki, burayı ziyaret edebilmek için her bir kişi 1.000 Mısır poundu yani yaklaşık 56 dolar ödemek zorunda.

Büyüyen Trend

Kraliçe Nefertari’nin mezarında da kullanılması planlanan sanal gerçeklik teknolojisi ise Google ve bazı büyük teknoloji şirketlerinin de destekleriyle Dünyadaki birçok tarihi özellikteki mekanı etkileyecek gibi görünüyor. Bu sayede tıpkı bu Antik mezarda olduğu gibi bütün tarihi yerler, mezarlar ilk kaydedildiği günkü gibi saklanabilecek.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak