İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

Amerikan Hava Kuvvetleri 2 Hipersonik Silah Planının İlerlemesine Odaklandı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Son zamanlar hipersonik silah konusu bazı ülkeler arasında yarışma nedeni oldu diyebiliriz. Amerikan Hava Kuvvetleri bu konuda ön sırada giderken, İngiltere de yakında onu takip edecek gibi görünüyor. Devamı yazıda…

Son 4 aydır Amerikan Hava Kuvvetleri bir yandan hipersonik silahlar için yaptıları sözleşmelerle adından bahsettiriyor. Öyle ki, bu süre içinde Amerika 1.4 milyar dolarlık Lockheed Martin süpersonik silahı için bir sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin Tek Değil

Aslında ilk sözleşme Lockheed Martin sözleşmesi değildi. Amerika, Nisan ayında 928 milyon dolarlık Hipersonik Konvansiyonel Grev Silahı -Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW)- için de sözleşme imzaladı. Ayrıca geçtiğimiz hafta da 480 milyon dolar değerinde Hava ile Çalışan Hızlı Yanıt Silahı (ARRW) için üretime başladı.

‘’En Hızlısı Olacak.’’

Amerikan Hava Kuvvetleri Sekreteri Heather Wilson’a göre, Amerika hipersonik silahlarda en hızlı olana ve manivela gücü en fazla olana ulaşmakta kararlı. Öyle ki, hipersonik cihazlar sesten 5 kat hızlı olarak hareket edebiliyor.  Ayrıca bu cihazla manevra yapabilir şekilde tasarlanıyor.

Uluslararası Balistik Füzelerden Çok Farklı

Bu silahların sesten daha hızlı hareket etmesi ve manevra kabiliyetlerinin yüksek olması, onları balistik füzelerden ayıran en önemli özelliklerden. Gönüllü bir kuruluş olan RAND Derneği Başkan Yardımcısı Richard Speier’in açıklamaları ise neden hipersonik silahlar sorusunun cevabını bir açıdan yanıtlıyor: ‘’Bu silahlar tasarlanır ve üretilirken bir gün balistik füzelerin çalışması engellenirse ne yaparız sorusu baz alındı.’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak