Doğa ve Canlıları Haberle

Altın mı Mücevher Mi? Hangisi Daha Değerli?

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Elmaslar sonsuza kadardır, altın ise eşsizdir. Fakat hangisi daha nadirdir? Ayrıca, bu ”nadirlik” fiyatları etkiler mi? Ayrıntılar yazıda…

Altının Özellikleri

Ağır bir metal olan altın, Dünya’daki en nadir elementlerden biridir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Ulrich Faul’a göre ise nötron yıldızlarının çarpışması sonucu oluşan formu şeklinde doğada gözlemlenmektedir. Bilim insanlarının tahminlerine göre, Dünyanın oluşumu boyunca en ağır elementlerin yerçekimi kuvvetinin etkisiyle Dünyanın merkezine doğru ilerlediği tahmin edilmektedir. Fakat tüm bu tarihi yolculuğa rağmen günümüz altın oldukça değerli ve az rastlanan bir element olarak varlığını sürdürmektedir.

Mücevherin Özellikleri 

Mücevher ise, altından farklı olarak karbonun yüksek basınçla muhafaza edilmiş bir hali olarak doğada yer alır ve kullanılır. Karbonun basınçsız olarak muhafaza edilen formu ise kurşun kalemlerde de kullanılan ”grafit” olarak adlandırılan formudur. Altın ile karşılaştırıldığında ise, Dünya kabuğunun milyon başına 200,000 parçasında bulunduğu ifade ediliyor.

Sonuç

Tüm bu özellikler bile analiz edildiğinde, altın ve mücevher arasındaki nadirliğe ilişkin sonuç veriler elde edilebilmektedir. Bilim insanlarının vurguladığına göre, elementsel formları karşılaştırıldığı  zaman, mücevherin altından daha nadir olduğu anlaşılmaktadır. Derinlik, sıcaklık ve basınç bizim bildiğimiz haliyle mücevherin elde edilmesi için çok önemlidir. Örneğin, karbon Dünya yüzeyinin 150 kilometre altında yanmalı, ardından 725.000 pound basınç altında 1.204 Celcius dereceye kadar ısınmalı, en son da volcanic patlamanın yüzeyinde soğumalıdır. İşte tüm bu süreçler mücevheri daha eşsiz ve nadir kılar.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak