Doğa ve Canlıları Haberle

8 Kuş Türünün Son 10 Yılda Soyunun Tükendiği Doğrulandı!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İlk kez ana karadaki soyun tükenmesi, adalardaki oranı geçti. Easa neden elbette ormanları tahrip etme. Özellikle Güney Amerika ve Brezilya‘daki endüstri aktiviteleri ve yüksek çaplı tarım faaliyetleri dolayısıyla son 10 yılda 8 kuş türünün soyu tükendi. Ayrıntılar yazıda…

Yaşamı Tehlikede Olan 51 Kuş Türü İncelendi

Birdlife International tarafından yayımlanan araştırma sonuçlarına göre bir süredir türü tehlikede olan 51 kuş türü üzerinde çalışmalar gerçekleştiriliyordu.

İncelemede 6 İstatiksel Yöntem Kullanıldı

Araştırmanın sonuç verebilmesi için 6 istatiksel yöntem kullanıldı. 3’ü niceliksel olan faktörler arasında; tehditlerin yoğunluğu, kayıtların güvenilirliği ile zamanlaması, ve türler için yapılan araştırmaların sayısı ve zamanlaması gibi maddeler yer aldı.

Tarihsel Dönemler

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalara göre, %46 oranında yabancı türlerin saldırısı, %26 oranında avcılık sebeplerinden dolayı kuş türlerinin yok olması söz konusu olsa da, son 10 yılda canlılarının soyunun ormanların tahrip edilmesi ve endüstrileşme gibi sebeplerden tükendiği ifade edildi.

2004’ten Beri Görülemeyen Kuş Türü: Po’o-uli

Yaklaşık 10 yıldır doğada görülemeyen, soyunun tükendiği ifade edilen bir diğer vahşi kuş türünün ismi Po’o-uli. Görünüşü ne kadar tatlı olsa da, oldukça saldırgan. Üstelik ana besin maddesi de yılanlar. Menşei Hawaii olduğu ifade edilen bu kuş türlerinin seslerinin ise oldukça gür olduğu ifade ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak