Doğa ve Canlıları Haberle

6,500 Yıllık İskelet Analizlerinden Çıkan Mavi Göz Geni Sonucu

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Binlerce yıl önce bugün Dünyanın Kuzey Yarım Küresinde kalan ülkelerden bir göç dalgası başladı. Yeni gelenlerin etki dalgası elbette ki kültür anlamında da değişikliklere yol açtı. Bu insanların Türkiye de dahil olmak üzere farklı ülkelere göç edişi sadece kültür anlamında değil, gen anlamında da değişikliklere sebep oldu. Peki başka nasıl etkiler söz konusu oldu? Cevabı yazıda…

Mavi Göz Geni

O dönemde  göç eden insanlarda mavi göz geni fazla oranda bulunuyordu. Dolayısıyla bu durum gittiği yerdeki insanların fiziki görünüşüne de etki etti. Bilim insanları tüm ayrıntıların daha iyi anlaşılabilmesi için arkeologlarla birlikte çalışırken, günümüze ulaşan iskeletlerin DNA analizleri de yapıldı.

İskeletlerin DNA Analizleri

Son araştırmalarda 6.500 yıllık, 600 tane insan iskeletinin DNA analizlerinden çıkan sonuçlara göre, özellikle Anadolu’dan çıkartılan iskeletlerle karşılaştırmalar yapıldı. Bu sonuçlar Anadolu’ya zamanında çok sayıda göç olduğunu da ortaya koymuş oldu. Çoğu bilim insanı özellikle Türkiye ve Anadolu’daki kültürel değişimin Doğu Akdeniz bölgelerinden alınan göçlerden de etkilendiğinin altını çizdi.

Çift Genler Sorumlu

Kuzeyden göç edenlerin genleri araştırıldıkça, eski dönemlerdeki Güneyli çiftçilerle Kuzeylilerin benzer genlere sahip olduğu enteresan şekilde ortaya çıkarıldı. Örneğin, bir alelin yani çift genlerin yüzde 49 oranında mavi genlerden sorumlu olduğu keşfedilirken, başka bir çift genin yine yaklaşık olarak yüzde 50 oranında açık tenden sorumlu olduğu ifade edildi. Sonuç olarak ise aslında hem mavi göz hem açık ten ya da başka iki özelliğin bir araya gelmesinin çift genler arasındaki ilişkiden, etkileşimden meydana geldiği ifade edildi.

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak