Doğa ve Canlıları Haberle

570 Milyon Yıllık Yaprağımsı Canlı Hayvanlar Alemine Ait!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Sığ sularda yetişip, gelişen bu yaprak benzeri canlı için zamanında alg, protozoer(tek hücreli canlı) hatta mantar olduğuna dair yorumlar bile yapıldı. Fakat bu canlının yeni bulunan fosili, canlının aslında hangi türe ait olduğunu gözler önüne serdi. Not: Fotoğraftaki yaprak fosilleri bulunan yaprak fosiline en benzeyenlerdir. Yeni fosile dair fotoğraflar henüz internet ortamında yayınlanmamıştır.

Bu gizemli canlının yeni bulunan fosili, canlının hayvanlar alemine ait olduğunu vurgular nitelikte. Çoğu bilim insanının görüşüne göre de, eğer bu yaprak benzeri canlı gerçekten hayvanlar alemine aitse, daha da net kanıtlar için bulunan en eski yaprak fosili olan 571 milyon yıllık fosili daha ayrıntılı incelemek gerekiyor.

Kambriyen Patlamasından Önce

571 milyon yıllık fosili bulunan canlının ise yaşayış zamanın kambriyen patlamasının bile öncesine denk geliyor ki bu durum oldukça mantıklı. Çünkü ilk hayvanların 635 milyon yıl önce var olduğu düşünüldüğünde, 571 milyon yıllık bir yaprak fosilinin de hayvanlar alemine ait olması gayet açıklayıcı.

 

Ediakara Fosilleri

Bulunan en eski yaprak fosilinin yaşama dönemi, aynı zamanda Ediakara Fosillerine ait olan canlıların da var olduğu döneme denk geliyor. Bu dönem 635 milyon ile 542 milyon yıl arasını kapsıyor. Cambridge Üniversitesi’nden paleobiyolojist Jennifer Hoyal Cuthill’in belirttiğine göre de fosil kalıntılarından anlaşıldığı üzere bu yaprak şeklindeki canlının yapısı oldukça yumuşak ve süngerimsi.

206 Fosil Daha

7 Ağustos’ta ‘’Paleontology’’ isimli gazetede yayımlanan yeni rapora göre ise, Northwest Üniversitesi’nin de katkılarıyla farklı canlılara ait 206 canlı fosilinin daha keşfedildiği ifade edildi. Onlardan birinin ismi ise Latince olarak ‘’Stromatoveris psygmoglena’’ ve bu canlının fosili 518 milyon yıllık. Ayrıca aktarılan bir başka bilgiye göre de bu canlı Kambriyen Döneminde yaşayan canlılardan sadece biri. Peki tüm bu bilgiler ışığında hangi gelişmeler hızlanacak? Cambridge Üniversitesi’nden paleobiyolojist Jennifer Hoyal Cuthill bu soruya şu şekilde cevap veriyor: ‘’Tüm bu milyonlarca yıllık fosillerine rastlanan en eski canlılar, ender rastlanan canlılardan ziyade sığ deniz ekosistemini tanımamızda çok daha yardımcı olacaktır.’’

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak