Doğa ve Canlıları Haberle

2018 Yılında İnsan Anatomisine Dair Yeni Öğrendiklerimiz

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: İnsan vücudu inanılmaz derecede karmaşık, bu yüzden yaşımız kaç olursa olsun kendimiz hakkında bile yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Yeni kurulan bir organdan beynimizdeki bakterilere kadar, 2018’de hakkımızda öğrendiğimiz 10 şey var. Ayrıntılar haberde…

“İnterstitium” unuzla tanışın

Şu ana kadar bilinen insan anatomisi bilgileriyle vücudumuzda yeni bir organ keşfetmemiz nerdeyse imkansız görülürken 2018 Mart ayında New York ve Philadelphia’dan bilim insanları imkansız görülen bu duruma dair yeni verilere ulaştıklarına dair açıklama yaptı. Bilim insanlarına göre “İntersitiyum” olarak adlandırılan yeni organ, dokuda sıvı dolu boşluklar bulunan bir ağa benziyor. Araştırmacılar bu ağı, cildin yüzeyinin altı da dahil olmak üzere vücudun her yanındaki bağ dokularında keşfettiklerini ifade ettiler. Tüm bu kısımlar ise sindirim sistemi, akciğerler ve idrar sistemlerini ve onları çevreleyen kasları içeriyor.

Beyindeki Bakteri

Bugüne kadar bilim insanlarının çoğu beyinin steril bir ortam olduğu kanısına sahipti. Steril ifadesi beynin diğer bütün bakteri ve mikroplardan arındırılmış bir yapı olduğuna işaret ediyordu. Fakat 2018 Kasım ayında paylaşılan verilere göre, bilim insanları beyinde yaşayan zararsız bakterilerin kanıtlarını sundu. Araştırmacılar, dokularda bakteri gösteren postmortem insan beyni dokusu dilimlerinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini aldı. Bilim insanları daha fazla bilgiye ve ayrıntıya ulaşabilmek için ise özellikle 2019 yılı başlarında bu konuyla ilgili çalışmalarına hız kazandıracağının bilgisini de paylaştı.

Kalp Rahatsızlığına Bağlı Oluşan Kırışıklıklar

Kırışıklıklar sadece yaşlanma belirtisinden daha fazlası olabilir – kalp hastalığı riskini işaret edebilirler. Ağustos ayında, Fransa’dan araştırmacılar, çok sayıda derin alın kırışıklığı olan kişilerin, alın kırışıklıkları olmayan benzer yaştaki insanlarla karşılaştırıldığında, kalp hastalığından ölme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteren bir çalışma sundular. Bilim insanlarına göre bağlantının kesin nedeni henüz olarak bilenemiyor ancak cildin erken yaşlanmasına neden olan bazı faktörlerin, atardamarların yaşlanmasına da katkıda bulunabileceği ifade ediliyor. Bulgular ek araştırmalarla onaylanırsa, alın kırışıklıklarına bakmak, kalp hastalığı için yüksek risk altındaki kişilerin tespit edilmesine yardımcı olabilecek.

Bağırsak Bakterileriniz Elektrik Üretebilir

Eylül ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları gıdalarda ve bağırsaklarımızda bulunan bazı bakterilerin elektrik üretebileceğini buldu. Bilim insanları örnek olarak ise insanlarda yiyecek kaynaklı bir hastalığa neden olabilen Listeria monocytogenes isimli bakterinin elektrik akımı oluşturabilecek elektronları açığa çıkardığını ortaya koydu. Araştırmacılar, bakterilerin belirli koşullar altında enerji üretmek için “yedekleme sistemi” özelliklerine benzer olarak bu yeteneğe sahip olabileceğini söyledi. Ayrıca araştırmacılar, göllerin dibi gibi diğer ortamlardaki bakterilerin elektrik üretebileceği bilinmesine rağmen, bağırsaklarımızdaki bakterilerin aynı şeyi yapabileceğinin açığa çıkarılmasının büyük bir gelişme olduğunu vurguladı.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak