İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

2 Milyar Dolarlık Miras Nasıl Kaybedilir, Cevabı Hintli Kardeşlerde(!)

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Malvinder and Shivinder Singh büyük babalarından büyük bir miras kalan iki kardeşti. Aynı zamanda bu zamana kadar 2 büyük şirketin de yöntecileriydi. Peki ne oldu da bu başlarına geldi? Hata kimde? Cevabı yazıda…

Ranbaxy Laboratuvarları 

Singh kardeşler, Ranbaxy laboratuvarlarının varisleriydi. Bu laboratuvarlar da büyükbabaları Bhai Mohan Singh tarafından kurulan Hindistan’ın en ünlü laboratuvarlarından biri. 2008’de bu laboratuvarı kuran kendi büyükbabalarının da şirketlerini devralan kardeşler, Fortis Healthcare ve Religare Enterprises adı verilen iki şirkete de yatırım yaptılar.

Finansal Soruşturma

Bir süre sonra basından da anlaşıldığı üzere, finans otoritereleri bu kardeşlerin yönetim biçimleri, şirketlerinin gelir giderleri hakkında kapsamlı araştırmalar yapmaya başladılar. Borçlandıklarına dair birçok haberler çıkmaya ve borçlularından şikayetler gelmeye başladı. Sonunda da korkulan oldu, mirasları da şirketlerini de kaybettiler.

Hata Nerdeydi?

Uzmanlara göre, Singh kardeşler büyük babalarının ve diğer ailelerinin yaptığı gibi parayı belli stratejilerle yönetemedi. Özellikle danışmanlarla çalışmak istemediler ve dolayısıyla güncel piyasalara dair doğru adımları atmak konusunda da başarısız oldular. Öngörüleri yoktu, yatırımlarının devamını getiremediler ve hazin son onları er geç buldu.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak