İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

1980’lerde Üretilen Aklınıza Gelmeyecek 5 Şey

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Apple, Microsoft, DNA parmak ini kontrolü olmayan bir Dünya düşünün, nasıl olurdu? Eğer şu an hala 1980’lerden önce yaşıyor olsaydık bu saydıklarımız olmadan yaşadığınız bir Dünyada olacaktınız. Peki 1980 dönemleri nasıldı, hangi icatlar vardı? Cevabı yazıda…

MTV, 1981

MTV 1981 yılında 1 Ağustos’ta canlı yayınlarına başladı. İlk cümlesi ‘’Bay ve Bayanlar! Rock and Roll’’ oldu. The Buggles’ın “Video Killed the Radio Star” video klibi ilk yayımlanan klipleri oldu. Sonrasında müzik yayınlarını Madonna, Michael Jackson, Prince and Duran Duran klipleri takip etti.

CD Çalar, 1982

Wireless bluetooth hoparlörlerden önce ilk pratik müzik aleti CD çalardı. 1982’de Sony, ticari kompakt CD çalar CDP-101’i duyurdu. CD’ler 15 dolar civarında bir satış fiyatına sahipken, bu CD çalar 674 dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu.

Apple MacIntosh, 1984

1984’te Apple, MacIntosh’u duyurarak bir nevi teknoloji dünyasını yenilemiş oldu. MacIntosh   Dünyanın en başarılı ticari kişisel bilgisayarlarından biri oldu. Steve Jobs’a göre bu bilgisayar her tür insanın kullanabileceği, anlayabileceği tarzda geliştirilmişti.

Prozac, 1987

Prozac isimli anti-depresan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin testleri sonucunda 1987 yılında satılmaya başlandı. Doktorlar depresyondan muzdarip birçok hastada tedavi yöntemi olarak bu ilacı tercih etmeye başladı. 1989 yılında yapılan açıklamalara göre ise ayda 65 binden fazla Prozac satışı olduğu ortaya çıktı. Hakkında birçok tartışma ve çoğu zaman kısıtlama olmasına rağmen günümüzde yüksek oranda bu ilacı tercih edenler bulunuyor.

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak