İnovasyon ve Teknolojiyi Haberle

160 Yıllık Matematik Problemi Çözdüğü Düşünülüyor!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Kimi matematiği çok severken kimine daha ilk harfini duyunca sıkıntı basıyor! Matematik ne his uyandırırsa uyandırsın, hayatın vazgeçilmezi olduğu kocaman bir gerçek! Eğer söylentiler de doğruysa Dünya’daki matematiği en çok seven kişilerden biri bu kişi! Ayrıntılar haberde…

 

Riemann Hipotezi 

Edinburgh Üniversitesi’nden matematik profesörü Michael Atiyah’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara göre, Almanya’daki bir bilim kongresinde 160 yıllık matematik problemi Riemann hipotezi kullanılarak çok daha zor olmayacak bir yolla-tabii usta matematikçilere göre- kanıtlandı. Aslında bu hipotezin ilk olarak resmi şekilde 1859 yılında Alman matematikçi Bernhard Riemann tarafından gündeme getirildiği ifade ediliyor.

 

Asal Sayı Frekansları

Aslında problemin özü de Riemann hipoteziyle yapılan kanıtı da asal sayılara yönelikti. Riemann Hipotezi, Riemann Zeta fonksiyonu olarak bilinen sıralama sayesinde asal sayılarının frekansının birbirine oldukça yakın olduğunu ifade ediyordu. Hipotezin bu özelliği problemin çözümünde kilit noktası oldu.

Clay Matematik Enstitüsü 

Clay Matematik Enstitüsü’ne göre bu problemin 10,000,000,000,000 çözüm denemesinden sonra ”çözümsüz” olduğu düşünülmeye başlandı. Bu çözümün olduğuna dair açıklamayı yapan Michael Atiyah ise 89 yaşında. Matematik ve fizik dünyasına yaptığı katkılarıyla ve aldığı ödülleriyle tanınıyor. O ödüller arasında 2004 yılında layık görüldüğü Abel Ödülü de var.

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak