Doğa ve Canlıları Haberle

16 Yaşından Beri Her Gün Ağaç Dikmeye Başladı Ve Bakın Şimdi Ne Oldu!

Ekleyen Gizem

HaberleTV Yorumu: Uzmanlara göre en büyük yağmur ormanlarından biri olarak görülen Majuli’nin yok olma olasılığı maalesef oldukça yüksek. Fakat bu durum seneler önce kendi çabasıyla orayı yeşilliğe bürümeyi hedefleyen bir gönüllüye engel olamadı. Şaşılacak gayret ve hayat hikayesi yazıda…

Majuli’nin Son 70 Yılı

Uzmanlara göre, son 70 yıllık süre incelendiğinde günümüzde Majuli’nin yarıdan fazla küçüldüğü ifade ediliyor. Ada hala daha özellikle erozyon tehlikesi sebebiyle büyük risk altında görülüyor. Uzmanlara göre, burada zamanında küçük küçük köyler kurulmaya başlandı. Hatta önceden fazla oranda yaşama verimi olduğu için o köylerin sayısı 35’i geçti. Fakat günümüzde onların 35’i kökten yıkılmış durumda.

Yerel Çevre Eylemcisi

Hintli yetkililer hala bu Ada’nın nasıl korunması gerektiğine dair çok sıkı önlem alma planları yapıyorlar. Hepsinin ortak fikri ise eğer söz konusu yerel çevre eylemcisi bir nevi destekçisi olmasaydı Ada’nın durumunun çok daha kötü olacağı konusunda ortak.

 

Jadav Payeng’in Hikayesi

1979 yılında 16 yaşında olan çevre dostu Jadav Payeng, o dönemlerde olumsuz hava koşullarından dolayı bu Majuli’deki ağaçların kenarlarında çok sayıda yılan ölüleriyle karşılaştı. Sadece yılan da değil erozyondan etkilenen köklü ağaçların görüntüsü ve durumu da Payeng’i derinden sarstı. O gün çevreye ve doğaya elinden geldiğince yardım etme kararı aldı ve her gün hiç usanmadan ağaç dikmeye başladı.

550 Hektarlık Alan 

Payeng’in her gün yorulmadan dur durak bilmeden yaptığı çalışması yıllar sonra Majuli’de 550 hektarlık ormanlık alan oluşmasını sağladı. Bu miktar New York’taki Central Park’ın 340 hektarlık yeşil alana sahip olduğu düşünülünce oldukça dikkat çekici ve takdir toplayan bir oran. Payeng şimdi ise verdiği savaşında hala karalı olduğunu ve yeşili korumak için elinden geleni yapacağını ifade ediyor.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gizem

İTÜ'lü mühendis, sanatsever piyanist, haber ve sanat programı yapımcısı, editörü, sunucusu. Ayrıca bir Fransızca aşığı.

Bir Yorum Bırak